public marks

PUBLIC MARKS from test

04 February 2023

Mutualizm nedir?

Mutualizm, birbirine fayda sağlayan iki tür arasındaki etkileşimdir. Bu tür bir bağı sürdüren türler, birbirleriyle işbirliği yaparlar. Biyolojik mutualizmin bir örneği, arılar ve tozlaştırdıkları çiçekler arasında gerçekleşir.

Tarihi geçmiş zeytinyağı kullanılır mı?

Diğer pek çok gıda ürününde olduğu gibi zeytinyağı şişelerinin üzerinde de tavsiye edilen bir son kullanım tarihi yazılıdır. Ancak bu, belirtilen tarihten sonra yağınızı çöpe atmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Tarihi geçmiş olsa bile zeytinyağınızda herhangi bir bozulma belirtisi yoksa güvenle kullanılabilirsiniz.

03 February 2023

Mekatronik nedir?

Mekatronik, mekanik, elektronik, bilgi işlem ve kontrol sistemleri bilgilerini birleştiren bir mühendisliktir. Bir mekatronik mühendisinin amacı, otomotiv ve havacılık gibi sektörlerde uygulanan ürün ve hizmetlerin tasarımı, planlanması ve geliştirilmesi yoluyla otomatikleştirilmiş süreçleri iyileştirmektir.

Emzirme döneminde yoğurt yenir mi?

Yeni annelerin ve minik yavrularının ihtiyaç duyduğu birçok temel besini sağlayabildiğinden, emzirme döneminde yoğurt yenilmesi tavsiye edilir. Yoğurt, emziren anneler ve bebekleri için önemli olan protein, kalsiyum ve D vitamini gibi besinler açısından harika bir kaynaktır.

02 February 2023

Makroekonomi nedir?

Makroekonomi, ekonominin bir bütün olarak davranışını, piyasayı veya büyük ölçekte işleyen diğer sistemleri inceleyen ekonomi dalıdır. Makroekonomi, enflasyon, fiyat seviyeleri, ekonomik büyüme oranları, milli gelir, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve işsizliğin evrimi gibi genel ekonomik olayları inceler.

Tarihi geçmiş lens kullanılır mı?

Tüm ilaçlar ve yiyecekler gibi kontakt lenslerin de belirli bir ömrü vardır. Ömrünü tamamlayan veya başka bir ifadeyle son kullanım tarihi geçen lensler, kızarıklığa, ağrıya, enfeksiyona ve hatta ciddi görme sorunlarına neden olabileceğinden kullanılmamalıdır.

01 February 2023

Mikroekonomi nedir?

Mikroekonomi, şirketlerin, hane halklarının ve bireylerin ekonomik davranışları ile bunların piyasalarla etkileşimini inceleyen ekonomi dalıdır. Mikroekonominin başlıca amaçlarından biri, fiyat değişikliklerinin tüketiciler (talep) üzerindeki etkisini ve fiyatların üreticiler (arz) üzerindeki etkisini incelemektir.

Emziren anneler ceviz yiyebilir mi?

Doğum sonrası beslenme, doğum öncesi ile aynı önemli rolü oynar. Sağlıklı seçeneklerin olduğu çok yönlü bir beslenme düzeni, anne-bebek ikilisinin iyileşme ve gelişme sürecine katkıda bulunur. Bu nedenle, emziren annelerin diğer gıdalara ek olarak antioksidan, protein ve omega-3 yağ asitleri içeren cevize de sofralarında yer vermesi iyi bir fikirdir.

31 January 2023

Endemik türler nelerdir?

Endemik tür, belirli bir coğrafi alanla sınırlı olan bitki ve hayvan türüdür. Bu coğrafi alan, ülkelerin siyasi sınırları, bölgeleri veya ekolojik sınırlar ile tanımlanabilir. Endemik türler, geniş bir genetik yelpazeye sahip olmadıkları için yaşam alanlarının doğal koşullarındaki değişikliklere daha yatkındırlar.

Tarihi geçmiş hindistan cevizi yağı kullanılır mı?

Hindistan cevizi yağı D, E, K vitaminleri bakımından zengindir ve faydalı yağ asitleri olan linoleik asit ile laurik asit gibi birçok faydalı bileşen içerir. Yemeklerin yanı sıra saç ve cilt için kullanılabilir. Peki ya son kullanma tarihi geçmişse?

26 January 2023

Peroksizom nedir?

Peroksizomlar, çapı 0,1 ila 1 mikrometre arasında olan, bir zarla çevrelenmiş yuvarlak (her zaman değil) organellerdir. Neredeyse tüm ökaryotik hücrelerde bulunurlar ve son derece metabolik bir işleve sahiptirler. Bazen içerdikleri çok sayıda enzim nedeniyle içlerinde kristal inklüzyonlar bulunur.

Tarihi geçmiş tereyağı yenir mi?

Tereyağı, yüksek oranda süt yağı içeren bir yağ türüdür ve diğer tüm süt ürünleri gibi tereyağının da son kullanma tarihi vardır. Ancak, paket üzerine basılan tarihin geçmiş olması her zaman çöpe atılması gerektiği anlamına gelmez.

25 January 2023

Araştırma türleri ve yöntemleri

Araştırma, bir konuyu veya sorunu derinlemesine bilmek ve uygulandığı alanda yeni bilgiler üretmek için uygulanan yöntemler kümesidir. Araştırmanın, belirli sorunlara çözüm bulmak, sosyal bir sorunun nedenlerini çözmek, endüstriyel kullanım için yeni bir bileşen geliştirmek ya da veri elde etmek gibi çeşitli amaçları olabilir.

Tarihi geçmiş silikon kullanılır mı?

Hızlı sonuç vermesi, uygulamasının kolaylığı ve ucuz bir malzeme olması nedeniyle silikonlar oldukça popüler hale geldi. Yalıtım, sızdırmazlık veya dolgu malzemesi olarak silikon çekmek kolaydır. Peki ama silikonun son kullanma tarihi geçmişse ne yapmalısınız?

24 January 2023

Kontrendike nedir?

Tıpta kontrendike (kontrendikasyon) terimi, geçerli bir teşhis prosedürünü veya tedavisini yasaklayan bir durumu ifade eder. Mutlak ve göreceli olmak üzere iki kontrendike şekli arasında bir ayrım yapılır.

Emziren anneler spor yapabilir mi?

Hafif ila orta seviyeli egzersiz, emziren annelerin genel sağlığını iyileştirir ve duygusal refahları üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Anne sütünün miktarını, kıvamını veya tadını etkilemez.

21 January 2023

Anterior ne demek?

Anterior anatomik bir tanımdır. Önde bulunan yapıları ve organları tanımlar. İnsanlarda anterior ve ventral terimleri eşanlamlı olarak kullanılır. Anteriorun zıt anlamlısı posteriordur, yani insan vücudunun arkası.

Yeşil sabunun faydaları

Yeşil sabun, kimyasal içermeyen bileşimi nedeniyle özellikle hassas cilt yapısına sahip kişiler tarafından yaygın olarak kullanılan bir sabun çeşididir. Yeşil rengini bitkisel yağlar, doğal otlar ve gliserin gibi maddelerden alır. İçeriğindeki bu doğal maddeler, kuruluk ve kaşıntı gibi cilt problemlerinin önüne geçerek cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir.

20 January 2023

İnnerve ne demek?

İnnerve etmek, bir organın, bir vücut parçasının veya bir dokunun sinir dokusu ile fonksiyonel olarak beslenmesidir. İnnervasyon, uyaran eforu ve uyaran algısı yoluyla bedensel süreçleri kontrol etmeye hizmet eder.

Tarihi geçmiş şeker kullanılır mı?

Uzun süredir bekleyen yiyeceklerin ne zaman çöpe atılması gerektiği kafa karıştırıcı olabiliyor. Paketlenmiş ürünlerin üzerinde tavsiye edilen bir son kullanım tarihi yazılı olsa da şeker gibi bazı temel mutfak malzemelerinde herhangi bir bozulma belirtisi yoksa belirtilenden daha uzun süre kullanılabilir.

19 January 2023

Hedonizm nedir?

Hedonizm veya hazcılık, zevki hayatın amacı ya da hedefi olarak gören bir felsefe öğretisidir. Bu nedenle hedonistler, acıdan kaçınmaya çalışarak zevk almak için yaşarlar. Genel olarak, insanın yaptığı her şeyin başka bir şeye ulaşmak için bir araç olduğunu vurgulayan bir dizi ahlaki teoridir.

Emziren anneler greyfurt yiyebilir mi?

Bebeğini emziren bir anneyseniz greyfurt yiyebilir misiniz? Kısa cevap: Evet, yiyebilirsiniz. Çoğu anne emzirme döneminde herhangi bir sorun yaşamadan greyfurt da dahil olmak üzere narenciye yiyebilir. Aslında, C vitamini ile dolu olduklarından, emziren anneler için atıştırmalık veya öğünün bir parçası olarak harikadır.

18 January 2023

Yassı epitel nedir?

Yassı epitel hücreler, genellikle bir dokunun yüzeyinde bulunan özel bir hücre türüdür. Yüzeyin altındaki dokuları enfeksiyon ve yaralanmalardan koruyan bir bariyer oluştururlar. Epitel hücreleriyle kaplı bazı doku örnekleri deri, ağzın içi, yemek borusu, akciğerlerdeki büyük hava yolları ve rahim ağzıdır.

Emzirme döneminde diş ağrısı

Uykusuzluk, fazla terleme, karın ağrıları, yorgun hissetme, yeni anne olmanın getirdiği stres ve belki meme ucu çatlakları… Tüm bunların yaşanabildiği emzirme döneminde istediğiniz son şey diş ağrısıdır. Yine de bilinen bir sebep yokken diş ağrısı çeken veya ilk kez diş çürüğüyle karşılaşan birçok yeni annenin olduğunu biliyoruz. Peki ama bu duruma sebep olan şey nedir?

17 January 2023

Fresk nedir?

Fresk, suyla seyreltilmiş mineral pigmentlerin ıslak sıva tabakası üzerine boyandığı sanatsal bir tekniktir. Kireç kurutulurken kimyasal değişim ile pigmentler birleşir. Böylece renkler sabitlenir ve suda çözünmez hale gelir. Nemli duvara renklerin doğru uygulanabilmesi için sanatçının hızlı, güvenli ve büyük bir teknik ustalıkla çalışması gerekmektedir.