public marks

PUBLIC MARKS from test

Today

Pandül nedir?

Pandül veya sarkaç, bir referans noktasında asılı duran ve yerçekimi nedeniyle ileri geri hareket eden bir ağırlıktır. Salınıma göre, zamanı veya başka şeyleri ölçmek için kullanılabilir. Salınım frekansı pandülün kütlesine değil, uzunluğuna bağlıdır.

Evde baloncuk suyu yapımı

Solüsyona üfleyerek köpük baloncuklar çıkarmak çocuklar için eğlenceli bir aktivitedir ve bununla saatlerce sıkılmadan oynayabilirler. Ancak, diğer tüm oyuncaklar gibi az da olsa bunun da bir maliyeti var. Neyse ki, özünde ”deterjanlı su” olan bir şey için para harcamanız gerekmez.

Yesterday

Mite (akar) nedir?

Mite veya akarlar (bilimsel olarak “Acari” olarak adlandırılır), eklembacaklılar filumuna ait mikroskobik canlılardır. Tür açısından son derece zengindirler. Bazı mite türleri çok küçüktür ve çıplak gözle görülemez. Bununla birlikte, bazı akar türleri parazit olarak hastalıklara neden olabilir veya bulaştırabilir.

Locoderm krem

Locoderm, topikal kortikosteroidler (veya kısaca steroidler) sınıfına dahil bir ilaçtır. Bu, halk arasındaki ifadeyle kremin kortizonlu olduğu anlamına gelir. Egzama, temas alerjisi ve sedef hastalığı gibi kızarıklığın, kaşıntının, şişliğin veya pullanmanın eşlik ettiği cilt rahatsızlıklarında kullanılır.

29 November 2022

Çinko ne işe yarar?

Çinko, organizmaya günlük olarak sağlanması gereken hayati eser elementlerden biridir. Güçlü bir bağışıklık sisteminde ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca bazı hormonların oluşumunda yer almasının yanı sıra, yaraların iyileşmesini ve kas gelişimini destekler.

Ovadril losyon

Ovadril losyon, böcek sokmalarının ve günlük yaşamda meydana gelebilen basit cilt tahrişlerinin neden olduğu kaşıntıyı gidermek için kullanılır. Ayrıca, sürüldüğü bölgedeki hafif şiddetli ağrıları geçici olarak giderir.

26 November 2022

Anjina pektoris

Anjina pektoris, kalbin oksijen ihtiyacı ile arzı arasındaki dengesizliktir. Tipik olarak koroner arter hastalığı (KAH) bağlamında, kalbin geçici bir dolaşım bozukluğu tarafından tetiklenen göğüste paroksismal bir ağrı olarak kendini gösterir. Bu genellikle bir veya daha fazla koroner arterin daralmasından kaynaklanır. Bu nedenle anjina pektoris bir hastalık değil, akut kalp yetmezliğinin bir belirtisi veya ana belirtisinin adıdır.

Protopic krem

Protopic krem, egzama (atopik dermatit) tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Egzama, alerjik reaksiyona çok benzeyen kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanmanın eşlik ettiği dermatolojik bir rahatsızlıktır. Kremin etkin maddesi takrolimus monohidrat, bağışıklık sistemini baskılayarak veya düzenleyerek egzama semptomlarını giderir.

25 November 2022

Saç dökülmesi için vitamin

Dolgun, parlak saçlar güzelliğin ve sağlığın dışa dönük bir işaretidir. Ayda bir santimetre uzayan saçların gür kalması için demir ile çinkonun yanı sıra, biotin ve folik asit de gerekir. Bunların eksikliği saç dökülmesine neden olur. Vitamin eksikliğine bağlı bu saç dökülmesi, kalıtsal saç dökülmesinden farklıdır ve dengesiz beslenme durumlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Tyoflex merhem

Tyoflex merhem, kas gevşetici olarak çalışan kolay sürülebilir formda topikal bir ilaçtır. Etkin maddesi olan tiyokolşikosid, ortopedik, travmatik ve romatolojik rahatsızlıkların semptomatik tedavisinde kullanılan bir iskelet kası gevşetici olup, ağrılı kas spazmlarını giderir.

24 November 2022

Glukozamin nedir?

Glukozamin, amino şekerler grubuna ait aktif bir bileşendir. İnsan vücudunda doğal olarak bağ dokusu, kıkırdak ve eklem sıvısının bir bileşeni olarak bulunur. Glukozamin, kıkırdak yapıcı, iltihap önleyici ve ağrı giderici özelliklere sahiptir.

Selülit kremleri ne işe yarar?

Yakın tarihli bir araştırmaya göre kadınların %70’inde selülit var. Her ne zararsız olsa da nahoş bir görüntü oluşturduğundan çoğu kadın selülitlerini gidermek için hızlı bir çözüm yolu arıyor. Bu nedenle, dünya genelinde antiselülit ürünlerinin multimilyar dolarlık bir pazar haline gelmesine şaşmamalı. Peki ama gerçekten işe yarıyorlar mı?

23 November 2022

Antihistaminik nedir?

Antihistaminikler, alerjik reaksiyonları tedavi etmek için en yaygın kullanılan ilaçlar arasındadırlar. Bazıları lokal olarak burunda, gözlerde veya deride etki gösterirken, bazıları da tablet veya enjeksiyon şeklinde alınır. İçeriğindeki maddeler, insan vücudunda haberci bir madde olan histaminin etkilerini hafifletir.

Maximus gargara

Maximus gargara, diş eti iltihaplanması, dil iltihapları, yutak bölgesi iltihaplanmaları, aft yaraları ve boğaz ağrıları gibi ağız içi veya boğazı ilgilendiren oral rahatsızlıklarda kullanılır. Ayrıca, diş tedavilerinin ardından koruyucu olarak kullanılması mümkündür.

22 November 2022

Midede gaz

Midede gaz birikmesi, neredeyse her beş kişiden birini etkileyen, hoş olmayan ancak yine de yaygın bir şikayettir. Genellikle bağırsaklarda aşırı gaz birikmesinden kaynaklanır ve bu da midenin rahatsız edici bir şekilde şişmesine neden olur.

Anti skab losyon

Anti skab losyon, uyuz hastalığında kullanılan bir ilaçtır. Piretroid ilaçlar sınıfının bir üyesi olan bu losyonun etkin maddesi permetrin, antiparaziter bir maddedir. Bu, ilacınızın uyuz akarlarını ve bitleri öldürmekte etkili olduğunu anlamına gelir.

19 November 2022

Gözlük reçetesi SPH

Küresel düzeltme (SPH), diyoptri cinsinden bir gözün ametropisini (uzağı veya yakını görememe) gösteren bir değerdir. SPH değeri, gelen ışığı en iyi şekilde kırmak ve gözün retinasına yönlendirmek için bir gözlüğün merceğinin ne kadar güçlü bir şekilde kavislenmesi gerektiğini gösterir. Bu nedenle SPH, bir gözün görme yeteneği hakkında bilgi sağlar.

İmpetex krem

İmpetex krem, egzama reaksiyonlarıyla veya iltihapla seyreden mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Kremin etkili formülü (diflukortolon valerat ve klorkinaldol) enfeksiyona neden olan istilacıları öldürür ve ayrıca kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi semptomları önemli ölçüde azaltarak rahatlama sağlar.

Burundan nefes alamamak

Burun, solunan havayı temizler, ısıtır ve nemlendirir. Tıkanmış burun solunumu ile, etkilenenler düzgün nefes alamamaktan şikayet ederler. Çoğu zaman bir burun deliği açık ve diğeri tıkalıdır. Solunan havanın burundan filtre edilememesi durumunda, kulaklarda, boğazda, gırtlakta ve bronşlarda çeşitli sorunlar oluşabilir.

18 November 2022

Detofen göz damlası

Detofen, göz alerjisinin (alerjik konjonktivit) neden olduğu kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsız edici semptomları gideren damla formunda bir ilaçtır. Etkin maddesi olan ketotifen, antihistaminikler (antialerjikler) ismi verilen ilaç grubuna dahil olup, vücutta alerjik semptomlara yol açan histamini bloke etmek suretiyle çalışır.

Göz altı şişmesi neden olur?

Göz altı şişmesi genellikle yumuşak dokuda sıvı birikmesini tanımlar. Şişlik gözyaşı kesesi veya ödem şeklinde görünür hale gelir. Alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar veya yaralanmalar, göz altındaki küçük kan ve lenfatik damarlarının geçirgenliğini değiştirir. Sonuç olarak, damardan dokuya daha fazla su kaçar ve şişlik ortaya çıkar.

17 November 2022

Dermovate krem nasıl kullanılır?

Dermovate krem, egzama ve sedef hastalığı dahil olmak üzere kaşıntı, kızarıklık, tahriş veya şişlikle karakterize belirli cilt rahatsızlıklarında kullanılan topikal bir ilaçtır. Etkin maddesi klobetazol propiyonat, kortikosteroidler ismindeki ilaç sınıfına dahildir. Bu, halk arasındaki ifadeyle kremin ”kortizonlu” olduğu anlamına gelir.

Hemoptizi nedir?

Hemoptizi, solunum yollarından kan veya kanlı balgam öksürülmesi anlamına gelir. Bunun sebepleri arasında çeşitli solunum ve akciğer hastalıkları bulunur. Hemoptizinin nedenine bağlı olarak, nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, ateş, halsizlik ve kilo kaybı gibi oldukça değişken belirtiler eşlik edebilir.

15 November 2022

Dermo trosyd krem ne işe yarar?

Dermo-Trosyd, antifungaller ismi verilen ilaç grubunun bir üyesi olup, mantar öldürücü özelliğe sahip topikal bir ilaçtır. Deri kremi ve tırnak çözeltisi şeklinde iki formu bulunan bu ilaç, mantar enfeksiyonlarının tedavisi için reçetelenir.

Akciğerde balgam birikmesi belirtileri

Enfeksiyonlar sırasında akciğerlerde balgam oluşumu vücudun normal bir reaksiyonudur. Goblet hücreleri, patojenleri hızla sistem dışına taşıyabilmek için daha fazla balgam üretir. Aynı zamanda birçok bağışıklık savunma hücresi olay yerine taşındığından, mukoza zarı da şişer. Şişmiş mukoza zarları ve biriken balgam, bronşları ve dolayısıyla havanın izlemesi gereken yolu daraltarak nefes almayı zorlaştırır.